Projekt : BABKA BYLINKÁRKA
Celoročný projekt pre deti predškolského veku
Zámer
Prostredníctvom projektu oboznámiť deti s prírodnými zákonitosťami. Poukázať na možnosti využitia byliniek v živote s využitím odborníkov a v spolupráci s rodinou. Dôležité je taktiež rozširovať poznatky o význame životného prostredia pre človeka a význame zdravia pre človeka a ľudské telo.
Cieľ
Spoločne s deťmi zasiať, vysádzať, starať sa, pozorovať, spoznávať, zbierať a spracovávať rôzne bylinky. Spoločnými zážitkami prehlbovať ich zmysly, rozširovať poznatky o význame životného
prostredia pre človeka a význame zdravia pre človeka a ľudské telo.
Autorka projektu: Mgr. Sivá Júlia
Projekt: SE SOKOLEM D0 ŽIVOTA
Termín: september 2022 až jún 2023
Zámer
Zámerom projektu je hravými a zážitkovými metódami rozvíjať pohybovú gramotnosť ako aj dlhodobo podporovať a rozvíjať pohybové schopnosti a zručnosti detí predškolského veku v prírodnom prostredí . Viesť detí od útleho veku k uvedomovaniu si potreby pravidelného pohybu a hodnoty zdravia . Projekt je zameraný predovšetkým na pohybové aktivity samozrejme každodennú súčasť života deti v SMŠ Vilôčka. Aktivita z projektu budú podporovať k odvahe skúšky čo zvládnu a motivovať ich k zdokonaľovaniu sa v koordinácii pohybu, istote a nadšenia z hier a cvičenia a taktiež rozvíjaním poznania objavovať svet.. Tešíme sa, že budú samí vyhľadávať ďalšiu výzvu a športové príležitosti.
Cieľ
Celoročný projekt pre predškolákov deti – „otvárame oponu“ pomocou pohybových schopností a rozvíjania poznania objavujeme svet. Tento projekt , má charakter udržateľného pohybového rozvoja a jeho hlavným cieľom je získať poznatky , vedomosti a skúsenosti súvisiace so zdravím a súčasné prostredníctvom vhodných telesných cvičení osvojovať základné pohybové zručností a zdokonaľovať pohybové schopností.
Čiastkové ciele
1. Prostredníctvom aktivít – diagnostiky , pravidelných pohybových cvičení , hier pozitívne ovplyvňovať pohybový a zdravotný stav detí,
2. Podporovať procesy sebapoznávania a sebakontroly pri aktívnej pohybovej činnosti,
3. Podporovať aktivitu, fantáziu a kreativitu deti pri pohybových aktivitách.
Projekt: ZELENINKOVÉ ŠIALENSTVO
Program prevencie detskej obezity pre MŠ
Cieľová skupina: PREDŠKOLÁCI
Priebeh projektu od septembra do júna.
Jeden deň v týždni ZELENINKOVÝ DEŇ v spolupráci s jedálňou.
Deti spoznajú zažitkovým spôsobom chute zeleniny.
Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších a najefektívnejších foriem vzdelávania sa.
Jedná sa o prístup, kedy sa predkladajú deťom zážitky, vnímané každým jedným zmyslom súčasne. Založené na úspešnej Kolbovej teórii: „Experience learning“. Ak si na vlastnej koži deti zažijú niečo pútavé, vytvorí im to skutočné spomienky, ktoré pretrvajú omnoho dlhšie a silnejšie ako len nanútené vedomosti. Umývanie zeleninky, čistenie, krájanie, ochutnávanie je tým najsilnejším zážitkom ako sa naučiť vnímať a milovať jedlo a ovplyvňuje postoje dieťaťa k životospráve. Zlepšuje kooperáciu triedneho kolektívu, rozvíja kreativitu detí k vareniu, posilňuje sebavedomie, dieťa sa učí bez toho, aby vedelo, že sa učí.
Autorka projektu: Jarka Kreškóciová
Projekt: TAJOMSTVO PRÍRODY
Cieľ
Cieľom projektu je hravou a zážitkovou formou vytvárať vzťah k prírode, ktorý buduje detskú osobnosť. Vnímať rôzne podoby prírody v súvislosti s ročným obdobím, poznávať javy a zmeny s tým súvisiace. Spoznať prírodu, jej dôležitosť, objavovať tajomstvá lesa. Porozumieť, prečo je dôležité chrániť našu prírodu a tiež ako je dobre žiť v meste či dedine. Učiť sa , ako správne triediť odpad. Rozširovať si poznatky týkajúce sa vody na Zemi. Spoznávať hmyz a jeho význam v prírode. Do celého projektu zapojiť aj rodičov, ako spoluriešiteľov projektu.
Prostredníctvom hier, zážitkového učenia, vychádzok a exkurzii vytvárať vzťah k prírode, zvýšiť záujem rodičov a detí o problematiku ochrany prírody. Naučiť sa chrániť, starať a spoznať prírodu.
Čiastkové ciele
Význam ročných období chápať podľa charakteristických znakov,
Poznávať prírodné javy, živých a neživých predmetov,
Formovať pohľad na svet prírody a vzťah k prírode,
Formovať začiatky ekologickej kultúry,
Prejavovať zručnosť a tvorivosť pri vytváraní produktov z prírodnín s využitím rôznych pracovných a výtvarných techník,
Pochopiť význam vody, pôdy a slnka pre rast plodín,
Pochopiť význam hmyzu v prírode.
Projekt: ABECEDA ZDRAVIA
Zámer projektu
Skvalitnenie základných motorických a kognitívnych kompetencií nevyhnutných pre udržiavanie zdravia a zdravého životného štýlu pri športovaní, rozvíjanie plynulých vzájomných vzťahov s rovesníkmi na báze citovej väzby, a to rešpektovaním potreby pomáhať iným, spolupracovať s nimi, podriadiť sa pravidlám stanovených kolektívom pri uskutočňovaní pohybových aktivít, podpora samostatnosti a bádateľských schopností spracovania a prenosu poznatkov v experimentovaní s telovýchovným náčiním, náradím a športovým vybavením, stimulácia jemnej a hrubej motoriky v rôznych motorických pohyboch, zvýšenie záujmu detí aj ich rodičov o pohybové aktivity.
Hlavný cieľ projektu
Pravidelnými cvičeniami zvyšovať telesnú zdatnosť a rozvíjať pohybovú schopnosť detí predškolského veku, predchádzať obezite a chybám pohybového aparátu to :
a) zaraďovaním do denného poriadku okrem naplánovaných činností čo najviac pohybových aktivít so zameraním na správne držanie tela a správny vývoj klenby nôh,
b) rovnomerné striedanie, zaťažovania a uvoľňovania, napätia svalstva a relaxu,
c) zabezpečením podmienok na pohybové aktivity (vhodné prostredie spĺňajúce
bezpečnostné kritéria, dostatok priestoru, náradia, náčinia a iných motivujúcich prostriedkov),
d) zabezpečením pravidelného denného pobytu detí vonku spojený s intenzívnym pohybom,
hrami a športovými činnosťami,
e) zapojením rodičov do projektu, zvýšiť pravdepodobnosť účinnosti pre deti.
Projekt: ZDRAVÝ CHRBÁTIK
Autorom projektu Zdravý chrbátik je o.z. Za zdravší život. Určený je deťom predškolského veku a mladšieho školského veku. Realizuje sa v niektorých materských a základných školách, a medzi ne patrí aj SMŠ Vilôčka.
Prvoradým cieľom sú deti a hlavným zámerom všetkých je pozitívne, hravou formou naštartovať u detí chuť cvičiť, vybudovať v nich pozitívny vzťah k cvičebným pomôckam, zamerať sa na komplexné posilnenie chrbtice.
Pri projekte spolupracujeme s odborníkmi a autormi projektu. Pani učiteľky prešli odborným školením, zakúpili sme odbornú literatúru. Pripravujeme aj odborný seminár pre rodičov, aby boli oboznámení s tým ako správne s deťmi cvičiť doma.
Našou snahou bude pravidelným cvičením s deťmi posilňovať chrbtové svalstvo a tiež tak prispieť k správnemu vývinu chrbtice, resp. celého tela.
Bližšie informácie o o.z. Za zdravší život nájdete na https://www.zdravachrbtica.
Projekt: 1 2 3 4 5 SPOČÍTAM SI VŠETKO HNEĎ
Celoročný projekt pre rodičov deti SMŠ Vilôčka.
Zámer projektu
Finančná gramotnosť je jedným z hlavných atribútov života každého človeka. Nevedieť pracovať s financiami, znamená nemať možnosť získať to, čo spoločnosť, alebo systém ponúka. Naučiť sa princípom príjmov a výdajov v živote je veľmi dôležité a to nie len v oblasti financií. Vedieť prijímať, ale aj dať, vedieť zarobiť, ale aj vydať, vedieť prijať pomoc, ale aj poskytnúť je dôležité poznávať a prežiť od útleho veku.
A preto aj naše rozhodnutie, aj projekt pre deti predškolského veku.
Zámerom projektu je v spolupráci s rodičmi rozvíjať finančnú gramotnosť na elementárnej úrovni už u detí predškolského veku. Spoločne s rodičmi viesť deti k tomu, aby vedeli že tak ako ony dostávajú napríklad lásku, darčeky a iné, tak ony môžu darovať, pohladkať, pomôcť. Chceme im ukázať, že ak si chcem niečo kúpiť , musím si zarobiť. A minúť môžem len toľko, koľko mám peňazí.
V školskom roku 2022/2023 sme sa zamerali aj na svetové a medzinárodné dni, ktoré úzko súvisia s našim cieľom. Pretože vo svete, Európe, na Slovensku existujú ľudia, veci, udalosti, ktoré potrebujú pomoc, potrebujú podporu aj lásku. A keď niečo dávame, tak aj keď neočakávame, ale určite sa to každému vráti.
Cieľ projektu
1. prostredníctvom aktivít spolu s rodičmi naučiť deti získavať(zarábať) eurá, ako aj ich zmysluplne míňať.
2. Poznávať, alebo pripomenúť si, ako aj byť účastný medzinárodných dní v rámci kalendára.